„Programy profilaktyki zdrowotnej w cukrzycy” – to projekt mający na celu propagowanie dobrych praktyk tworzenia programów polityki zdrowotnej przez władze samorządowe. Projekt objął patronatem honorowym Parlamentarny Zespół ds. Pacjentów.
W ramach zaplanowanych działań powstała publikacja zawierająca informacje w jaki sposób w obecnej, zmienionej legislacji tworzyć programy zdrowotne. Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat pisania programów polityki zdrowotnej w cukrzycy. Zawiera informacje na temat obecnej legislacji, analizę programów polityki zdrowotnej ocenianych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz przykładowy projekt programu polityki zdrowotnej w cukrzycy dla samorządu gminy, powiatu i województwa. W ramach projektu odbyły się spotkania z regionalnymi władzami samorządowymi oraz debata z udziałem władz.
Zasadność realizacji Projektu była podyktowana zmianą legislacji w zakresie tworzenia Programów Polityki Zdrowotnej z dnia 15 listopada 2017 r. według których Ministerstwo Zdrowia wydało nowe regulacje w zakresie tworzenia Programów Polityki Zdrowotnej. Nowe przepisy zaostrzają kryteria, nie pozwalając już na realizację programów samorządowych w przypadku negatywnej opinii AOTMiT, wskazując w tym przypadku, że będzie to na naruszenie dyscypliny finansowej przez władze samorządowe. Nakładają także nowe obowiązki dotyczące tworzenia i ewaluacji programów polityki zdrowotnej, co może stanowić istotną barierę na dzień dzisiejszy dla władz samorządowych w tworzeniu programów polityki zdrowotnej.
Projekt przełoży się na realną pomoc pacjentom z cukrzycą, w najbardziej kluczowych obszarach związanych z opieką diabetologiczną. Celem zaplanowanych działań jest zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań oraz prowadzenie edukacji diabetologicznej. Projekt edukacyjno – społeczny pt. „Programy profilaktyki zdrowotnej w cukrzycy” realizowany jest dzięki grantowi edukacyjnemu firmy Novo Nordisk Polska.
Raport „Programy polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy„. Pobierz