Rekomendacje zawarte w Raporcie „Model opieki koordynowanej nad pacjentem z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit” opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii i Rekomendacje oraz Fundację Eksperci dla Zdrowia.
W celu poprawy dostępności pacjentów z nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit do świadczeń zdrowotnych w szczególności w zakresie gastroenterologii należy wprowadzić nowe rozwiązania systemowe zapewniające kompleksowe świadczenia poprawiające efekty leczenia i jakość życia pacjentów.
Głównym problemem gastroenterologii są ograniczone środki finansowe przeznaczane na realizację świadczeń dotyczących leczenia chorób układu pokarmowego, co powoduje wydłużenie okresu oczekiwania chorych na diagnostykę i specjalistyczne leczenie, niewykorzystanie zasobów istniejących ośrodków gastroenterologii wraz z potencjałem wysokokwalifikowanej kadry medycznej oraz nowoczesnej aparatury medycznej będącej na wyposażeniu większości oddziałów.
- Uwzględnienie wśród nowych priorytetów zdrowotnych Ministra Zdrowia nieswoistych zapalnych chorób jelit.
- Opracowanie i zapewnienia finansowania przez NFZ nowego świadczenia -Kompleksowa opieka nad pacjentami z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (KOS-NZChJ).
- Uzupełnienie katalogu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej o procedury „Oznaczanie przeciwciał przeciwko lekom biologicznym infliksimab i adalimumab” oraz „Oznaczanie poziomu kalprotektyny w stolcu” dotychczas nie finansowane ze środków publicznych.
- Utworzenie Rejestru Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit w celu monitorowania wskaźników epidemiologicznych i jakości leczenia w poszczególnych ośrodkach.